Životný štýl

 

Dnes už je všeobecne známe,že obezita,celulitída,vysoký tlak a ostatné tzv. civilizačné choroby sú z prevažnej časti spôsobené nesprávnym životným štýlom. Pre ľahkú a rýchlu orientáciu sme pre Vás pripravili pár riadkov o najdôležitejších a najmodernejších poznatkoch z oblasti životného štýlu. 

Jednou z podmienok zachovania životaschopnosti ľudského tela je udržiavanie rovnováhy medzi kyselinami a zásadami.Reakcia krvi musí byť medzi 7,32-7,42 pH,čiže mierne zásaditá.

Konzumovaním stravy pôsobiacej kyselinotvorne,nedostatočným príjmom tekutín,sedavým štýlom života a negatívnym emočným naladením môžeme túto rovnováhu nebezpečne narúšať vychyľovaním do kyslej oblasti - vzniká prekyselenie. Organizmus vyrovnáva prekyselenie zvýšenou spotrebou minerálov,ukladaním tuku a kyslých toxických metabolitov a zadržiavaním vody.

Zvýšená spotreba minerálov vedie k osteoporóze, ukladanie tuku má za následok nadváhu a ukladaním kyslých metabolitov v podkožnom tuku, spolu so zníženou funkciou lymfatického systému a zadržiavaním vody, dochádza k celulitíde. Ukladanie kyslých toxických metabolitov v ďalších tkanivách vedie k obličkovým a žlčovým kameňom, dne, svalovému a kĺbovému reumatizmu, ateroskleróze a podobne.

Naruší sa imunitný systém,rozmnožia sa kvasinky a plesne,objavia sa alergie a recidivujúce infekcie. Ak pribudnú obavy,neistota
a iné negatívne emócie,prekyselenie sa ďalej prehlbuje a začarovaný kruh sa uzatvára. Riešením je tzv. zásaditý životný štýl,pri ktorom obmedzujeme kyselinotvorne pôsobiace činitele a tie zásadotvorné podporujeme.


Potraviny:

zásadotvorné - surová zelenina,surové ovocie surové orechy a semienka,zemiaky,sója,fazuľa,nepasterizované a kyslé mlieko

kyselinotvorné - varená zelenina,zaváraniny,pražené orechy a semienka,obilniny,mäso,pasterizované mlieko a výrobky z neho(syry,tvaroh),cukor,ocot

Nápoje:

zásadotvorné - čerstvo odšťavené zeleninové a ovocné šťavy

kyselinotvorné - káva,alkohol,koly,džúsy,sýtené nápoje

Konanie:

zásadotvorné - pobyt v prírode,aeróbne cvičenie,spánok,relaxácia,meditácia

kyselinotvorné - sedavé zamestnanie v uzavretej miestnosti,elektrosmog (PC,mobil,TV)

Emócie:

zásadotvorné - radosť,smiech,láskavosť,súcit,prajnosť,nezištnosť,srdečnosť

kyselinotvorné - strach,odsudzovanie,nenávisť,závisť,chamtivosť,pýcha